V online střílečkách jako Counter-Strike 2 nebo Valorant nerozhodují jen schopnosti, ale i vybavení. Silný počítač nebo skvělá myš udělají rozdíl. Co má na zlepšení vašeho výkonu největší vliv?
Jako hráč Counter-Striku se přes pět let trápím otázkou „Co vylepšit na počítači, abych více vyhrával?“ Samozřejmě pracuji na svých schopnostech, ale pomůže i hardware.
Musím poznamenat, že já i spousta kamarádů máme při hraní spoustu poznámek jako „Nepřítele jsem ani neviděl, a zabil mě, určitě má lepší monitor!“ Uznávám, že technika v mnohých případech slouží jako výmluva pro prohranou přestřelku, ale ne vždy zaslouženě. Ne vždy lepší a dražší kus elektroniky vyřeší všechny problémy a koupě něčeho „novějšího a lepšího“ by neměla být modlou a důvodem, proč například nezlepšujete své vlastní schopnosti.

Snížit latence lze i softwarově. Nvidia nabízí funkci Reflex, AMD zase Anti-Lag. Obě dokáží rychleji přenést kliknutí myši na obrazovku, zapnout si je může každý s moderní grafikou a nic to nestojí.
Díky své práci jsem za posledních pět let měl možnost vyzkoušet obrovské množství herního příslušenství nebo různě výkonných počítačů. Vždy jsem toho využil, abych zjistil, jestli by mi upgrade toho či onoho nepřinesl výhodu při hraní. Zkoušel jsem různé kombinace herního vybavení a u toho jsem zjistil, že má původní myšlenka o jednom všespásném kusu vybavení se rozplynula. Můj prvotní přístup byl špatný, níže vysvětlím, proč tomu tak bylo a jak se na vylepšení počítače dívat.
Kompetitivní výhoda
Podobně jako sportovní náčiní v reálném sportu ovlivní výkonnost sportovce, totéž platí o esportech. Týká se to zejména rychlých, akčních titulů jako jsou střílečky, kde rychlost, postřeh a přesnost rozhoduje o výhře či prohře. V nich existuje tzv. kompetitivní výhoda, to znamená, že všichni hráči nemají shodné podmínky a šance vyhrát. Začíná to kvalitou připojení k internetu či fyzickou vzdáleností od serveru, což ovlivňuje latenci (rychlost odezvy). Končí to u vybavení jednotlivých hráčů; lepší počítač, monitor či myš znamená i vyšší šanci vyhrát.
Někteří hráči považují online střílečky dokonce za pay-to-win, tedy zaplať a vyhraj, to je ale velmi extrémní názor. Pokud mají dva hráči stejné herní schopnosti a znalosti, tak hráč s lepší výbavou spíše vyhraje. Ale mimo případů velmi špatného herního vybavení hodně záleží hlavně na hráčových schopnostech a znalostech hry.
Když mluvíme o kompetitivní výhodě, tak je potřeba vyjasnit, že se týká kompetitivních herních titulů a jaké hry to vůbec jsou. Kompetitivní hra je taková, kdy hrajete za sebe či za tým proti dalším lidem a jedna strana vyhraje, zatímco druhá prohraje. Často to bývá doplněno ještě žebříčky nebo nějakým skóre. Jedná se například o hry jako Counter-Strike 2, Valorant, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege, PUBG: Battlegrounds, Apex Legends či Fortnite.
Dívejte se na celek
Když jsem začínal s hraním Counter-Striku na nepříliš výkonném notebooku, běžnou myší a obyčejnými sluchátky, měl jsem pocit, že třeba herní monitor odemkne můj herní potenciál. Nebo že lepší myš či plnohodnotná klávesnice vytvoří rozdíl. Teď neříkám, že toto příslušenství rozdíl neudělalo, ale pokrok byl vždy velmi malý. Díval jsem se na celou věc špatným pohledem.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně