Primární funkce a motivace PWA je schopnost díky service workeru fungovat plnohodnotně (nebo alespoň dočasně) offline.Na nějaké ikonky nebo tvary oken sere bílej tesák, což zjevně Mozilla nepochopila.
Motivaci PWA bylo mnohem vic. A offline to funguje krasne a uplne, ne castecne. Kazdopadne by to mohl byt (za urcitych, pro nektere giganticke spolecnosti neakceptovatelnych, podminek) super multiplatformni framework, protoze podporuje skoro vsechno, na co si clovek vzpomene. Neco sice, diky nekterym postizenym webovym standardum (jakoze mam treba rychle webassembly, ktere ale musi volat pomaly javasript pro operace s DOM nebo OGL), asi tak jako drbani se pravou rukou za levym uchem, ale porad lip, standartnejc a dostupnejc nez nejaky sileny, nestandartni a s dalsi verzi nefungujici V8 bindingy do silenosti jako je Electron. Mluvim ted hlavne o zvuku, grafice a videu, kde chybi standartni a lety provereny pristup k temto vecem (treba jednoduchou striznu nebo DAW bych v tom psat nechtel a vlastne by to ani kvuli chybejici podpore pristupu k low level vecem kolem videa nebo miltikanaloveho audia dost dobre neslo). No zkratka, je to pekne, docela pouzitelne, funkcni, ale jeste tomu par veci chybi a nekterych se nikdy asi nedockame, protze by se mohlo stat, ze nektere nejmenovane spolecnosti by na mobilnich platformach treba mohli prijit o kseft.
Názor byl 5× upraven, naposled 21. 3. 2025 21:57
Tak z tohohle nemám vůbec nic. 🤣
som si myslel, ze som sám… 😁
Tak, asi nepises slozitejsi (technologicky, ne rozsahove) web apky nebo jsi nikdy nezkusil napsat nejakou multiplatformni apku. A velmi pravdepodobne sis nikdy nehral ani s PWAckem.V kazdym pripade, pokud by tohle fungovalo 100% na vsech platformach a alespon v rozsahu stavajicich webovych a PWA standardu, nebyl by zadny duvod pouzivat k distribuci aplikaci nejaky appstore a platit nekomu vypalne za cokoliv s tim spojene.
ok, teraz mi je to uz jasnejsie, dakujem
To zni zajimave. Ja bych uvital, aby byla app spustitelna v kazdem systemu a jmenovala se stejne. Jako treba Paint... cili, by to chtelo sjednotit nazvy napric ruznymi systemy a platformami a programy. vse, co se tyce malovani by se jmenovalo paint. Paint-win, paint-linux, paint-os, photo-shop, photo-win, photo-..., player.Pak bych uvital, aby takova app umela kvalitne pracovat s databazemi, abych ji dal csv a umelo mi to zobrazit tabulku jako aplikaci s filtry. cili, asi nejaka JS app na pozadi. Neco, jako toto https://mlich.zam.slu.cz/js-csv-table/table-mince.htm . Cili takove miniaplikace, ktere pracuji s daty, jako zapis do game-score tabulky. A score-tab uz bude samostana app, ktera treba umozni porovnavat vysledky hracu a dal s tim pracovat v ramci local-disku. Podobne treba ruzne scripty pro galerie, oblibene promitani obrazku. Ty js app maji tak cca desitky mega dohromady, ale, proste si je musi kazdy webar nekde stahnout. Nebo treba zpusob zobrazeni. Dam mu csv/json soubor, nastavim parametry a zobrazi se mi galerie obrazku nebo seznam souboru. Opet, nejaky js-app, ktery to resi. nebo mozna vyvinout bokem nejakou podobnou megaaplikaci, ktera pouziva jadro FF a ma vsechny takove pluginy a staci ji dat pak jednoduchy js kod nebo html kod. Proste to, co resi eshopy a ruzne programy/hry casto. v tuto chvili je reseni webu spis hodinarska prace a obsluha tez, nahravani souboru a propojeni se strankou. Bezny uzivatel to proste nezvlada a ajtak pak nahrazuje AI, ktere poslou mail, dej to na web :)
A když některé ty aplikace na systému nejsou? Třeba malování? Malování - dělat jednoduché malůvky, náčerty apod. třeba na WIndows to umí OneNote, Notes na Apple, v androidech třeba Samsung Notes. Ale můžeš to dělat třeba ve wordu, nebo v prohlížeči fotek apod...Další věc je čeština, například na Apple máš Fotky na Windows Fotografie ale v angličtině se oboje jmenuje Photos.Prostě každý dělá vlastní SW a vlastní aplikace, pojmenovává si je jak potřebuje a fungují jak autoři/uživatelé chtějí.Jinak se budeš divit ale třeba na MacOS aplikace běžně používají databázi - sqllite, třeba ty Fotky. Soubory má někde interné poházené do svých složek pod vlastními názvy. v Databázi pak má "fotku" k ní drží cestu ve své struktuře a základní metadata, případně uživatelem vložená metadata. Když pak hledáš, prohledává tu databázi. Stejně je to třeba u Hudby, nebo i těch Notes, vše je uloženo v sqllite.To co si zmínil s tím CSV a následnou tabulkou s filtrací, vyhledáváním apod. ti vyřeší každý nástroj pro rapid development, třeba Oracle APEX, na pár kliknutí ti to z CSV udělá tabulku v DB a na dní na pár dalších kliknutí udělá internativní report s filtrováním, řazením, organizováním pořadí sloupců, nebo to promítne jako grafy, hromady různých vizuálních stylů, výsledek ti může exportovat do různých formátůJinak věci jako zobrazení konkrétní galerie obrázků, spuštění nějaké prezentace, konkrétní hudby... to už dávno funguje a dokonce stačí tvé přání jen vyslovit a už se spouští požadované věci. Umí to ale i pokročilejší věci formou automatizací v systému. Když máš pravidelné činnosti, tak si můžeš jednoduše naklikat posloupnost akcí, můžeš tam dělat i podmíněné akce, atp. Šikovnější mohou ovládat v podstatě celý počítač pomocí skriptování, který se dá uložit jako automatizace, nebo klidně jako aplikace, kterou normálně spustíš. Akce se pak dají spouštět automaticky v čase, nebo i místě, nebo při připojení periferie atp.Stačí se zajímat o to, co vlastně dnešní OS umí
Názor byl 1× upraven, naposled 21. 3. 2025 16:38
Prvně si tu svoji hračku udělej rezponzivni, a pak mudruj.
Hhhmm, další kočkopes v dohledu. Ani browser, ani aplikace, ... Zaděláno na pomalost, zdroj různých bugs, ...
Tak bacha, tento koncept už řadu let funguje v jiných prohlížečích a možná ani netušíš že tohle dávno používáš. Například mobilní aplikace jsou velice často jen "zabalená" webovka. Ale stejně fungují mraky aplikací na počítačích, zabalují v sobě volání webového prohlížeče, který běží na pozdí a výstup se promítá do okna aplikace, pokud tedy ten prohlížeč není rovnou vložený.
Nepouziva. Vedel by to. Tohle neni electron. Nebo jinej nodejs wrapper. Nebo nejaky WebView. A je smutny, ze takovy veci vubec vznikly. Protoze PWA by byla skvela multiplatformni vec, kdyby to ruzna jelita, jako treba Apple, neblokovala a hlavne umyslne neblokovala funkcionality, jako treba push notifikace. Jo von by totiz potom mel malo kdo duvod vyuzivat ten jejich store a platit jim vypalny.
Nejaká webovka,kde začať s PWA? dík
Kdyz jsem si stim hral ja, tak klasicky MDN a Stack Overflow. Dneska bych si asi nechal poradit od chytraka GPT.Ale vlastne nejde o nic sloziteho. Porad je to klasicky web.Ja kdyz jsem si s tim hral, tak to jeste fungovalo trochu jinak. Dneska je potreba ten service worker, to tenkrat jeste potreba nebylo. Aby to slo nainstalovat jako apka na plochu, je potreba jeste manifest file.
Názor byl 3× upraven, naposled 24. 3. 2025 16:10
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.