Dobrý den.Hledám způsob jak zabránit zničení či prodloužit životnost lithium-polymerové baterie, způsobené samovybíjením, u zřídka používaných zařízení.Například rezervního mobilu na chatě či u záložních nouzových zařízení, do kterých už po pár letech nemám šanci sehnat náhradní baterii.Mám tu zkušenost, že když takové zařízení nechám pár let, tak vnitřní obvody vybijí baterii pod kritickou mez a ta se pak velmi rychle zničí.Je to spíš dotaz pro elektrotechniky.Jak obtížné by bylo vyrobit elektronickou věcičku napájenou řekněme 2.3V knoflíkovou ČR 2032, která by se připojila do USB portu zařízení a dokázala by udržovat baterii nabitou řekněme aspoň 5 let.Případně by to mohlo mít nastavitelné výstupní napětí, aby se to připojilo přímo na tu baterii a udržovalo jí to na těch řekněme 3,5-3,6 voltech při 50% kapacity, což nejvíc svědčí lithiovým bateriím.
Jediná možnost je buď pravidelné a časté dobíjení, nebo, u zařízení, které to umožňují, trvalé připojení k síti.
Co koupit nějakou chytrou zásuvku, která ti pustí nabíjení např jednou za týden na pár minut
Jde o zařízení které má být uložené tam kde není elektřina, či jako nouzová výbava mimo obydlí.Představte si jako teoretický příklad horskou vrcholovou schránku či nějakou bedýnku, ve které by byl trvale roky uložený mobil pro zavolání záchranářů v nouzi. (teď neřeším extrémní teploty)Či jiné zařízení pro pomoc, které jede na Li-Pol baterie.Dnes sehnat něco na alkalické tužkovky dá docela fušku.A mobil kde lze vyměnit akumulátor za mikrotužky se vyráběl tuším naposledy před 20 lety (Alcatel, možná Siemens)
Tak to napájej z externí baterie třeba i připojené na solární panel. Vezmeš např. autobaterii, k ní připojíš něco, co ti srazí napětí na 5V (nabíječka, BEC apd.) a připojíš to k mobilu. Solární panel ti bude dobíjet ext. baterii a ta mobil.
Stačí 1x za 2 roky to dovybít a nabít ...
skladovat lipol nabitý.. to taky skončí za rok jejich nafouknutím a ztrátou kapacity.
Vážně je to s tím plným nabitím tak špatné ? Fakt je, že mám proprietární akumulátorek Li-Pol cca 3 roky starý a zdá se mi v té konstrukci mírně nafouknutý. (nedokážu to plně posoudit, když zatlačím nehtem, tak ten Li-Pol pytlíček v té klícce jaksi pruží)A to zařízení za 1500 do kterého se proprietární akumulátorek zasouvá, bych tak musel vyhodit.Teoreticky by to mohl být uvnitř akumulátorku normovaný čínský Li-Pol pytlíček, co by teoreticky šel sehnat, ale jak se dostat do té nerozebíratelné konstrukce akumulátorku a moc jí neponičit ?To by bylo asi na samostatnou diskuzi.
Mám 20 let LiIon baterie do foťáku ... funkční. A LiPol asi 18 let. Po pár letech je "ocykluju".
akumulátor a specielně lipol se nějakým dlouhodobým skladování prostě degraduje. Pokud chceš roky nějaký zařízení nepoužívat, tak tam používej NiCd akumulátory který se jako jediný mají skladovat vybitý a nevadí jim to. Pokud už lixx baterky musí nekde ležet bez použití tak musí být nabité kolem 65-75 % a průbežně kontrolovat jestli to nekleslo - vybití jim škodí uplně nejvíc a rychle je to zničí.Udělej to jak chceš.. pravidla jsou prostě jasný.. 🤷♂️
To máš bohužel smůlu, žádné jiné řešení, než to pravidelně dobíjet a ideálně max. na 80%, neexistuje. Takže musíš vymyslet, jak to udělat. Pokud je to nějaké malé zařízení, tak nějaký solár by to mohl zvládnout.
pravidelne dobijat
Velmi přísně a důrazně jí to ZAKÁZAT !
Knoflíkovka by tě asi nestačila, navíc pokud bys tam zase dal nějakou elektroniku, tak by se to zase vybíjelo. Už jsem měnil články u hodně zařízení který se tímto způsobem oddělali. Například Bluetooth repráčky se dokážou přes zimu co je lidi nepoužívají úplně vybít a už nejdou nabít. Jediná možnost je přidělat tam nějaké fyzické tlačítko pro odpojení baterie. Pak tě nabitá vydrží léta.
Kupovat jen zarizeni kde je vymenitelny akumulator a jednou za interval na misto dovezt nabite akumulatory a vymenit je. Doma zkontrolovat zivostnost vymenenych akumulatoru.Na to snad staci selsky rozum ne?
Profesionální vysílačky mívají akku packy nahraditelné za AAA akku (vč. leckterých konzumních - např. mnohé PMR Motorola) a obyčejné hloupé telefony typu Aligator mají uživatelsky vyměnitelnou baterii a není problém ji sehnat i po letech, nebo prostě po 5 letech koupíš za litr nový telefon. A pokud potřebuješ telefon pro nouzi, tak obyč tlačítkáč je mnohem spolehlivější a z hlediska spotřeby vhodnější řešení. Pokud jde o GPS, tak Garmin modely Oregon byly myslím taky na AAA baterky.
Třeba PMR vysílačky na baterky ještě horko těžko sehnat lze. Ale UHF/VHF či CB už ne. Vše proprietárni Li-Pol po jejíž expiraci tu drahou vysílačku můžete zahodit.Stačí ji na 2 roky zapomenout ve skříni nenabitou. Když je to starší už nevyráběný model, tak novou baterku už neseženete.
Ano. A proto to prostě v té skříní zapomenout na 2 roky nesmíš.
Nebo být kreativní a vyrobit / nechat si vyrobit nějaké custom řešení s měničem / boxem na alkalické baterky...
Nechce se mi věřit, že by pro profi vysílačky neexistovalo řešení třeba od Avacomu ap. - v rámci IZS ap. se určitě "točí" i různé staré modely a nevěřím, že by je za 2 roky vyhodili protože na ně nejsou baterky...
Solární nabíječku 5 voltů seženeš už od 100 korun, sice to má jen kolem 2W, ale v tomhle případě je to úplně jedno.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.