Ahoj, kde přesně jsou uvnitř operačního systému umístěné licence na systém, office a další podobné balíčky, photo editroy - Photoshop atd, zároveň i další programy, jako antiviry atd, chci přeinstalovat, systém, nejdříve si chci všechno radši pořádně zálohovat, v některých programech - jako Zoner, si mohu licenci nechat ukázat, kde to ale je vše v systému uloženo ?Děkuji Milan
Každý program si to dělá po svém, neexistuje žádný jednotný způsob uložení klíčů (a hodně nových softů už klíče vůbec neukládá takže je ani nejde vytáhnout)
Existovaly dřív specializované utilitky, které uměly to co chceš najít a vytáhnout, možná ještě něco je a možná i funguje. Zkus pohledat.
Jo, akorát by pro každý program musel mít speciální utilitu, protože tohle opravdu není nijak univerzální.
Tohle není nikde centrálně v OS. Každý program si to řeší po svém a nikde to nenajdeš na jedné hromadě. Ale když sis ty programy kupoval, tak jsi licenci jistě dostal mailem nebo na fyzickém nosiči 😉
Myslím že ví že ty klíče měl když je kdysi napsal při instalaci… to mu nemusíš psát…
Utilit najdeš dost, dokonce free a bez spyware, ale jak píšou ostatní, každý autor si toto řeší po svém, takže nemusíš vydolovat ze systému všechno.Bezpečené jsou např. utility od NirSoftu (google najde dvě, "Product Key" a "Product Key Scanner"), jen některé agilní korporátní anti-všechno jejich použití brání a bonzují vrchnosti.
Mel by jsi mit ke kazdemu SW fakturu s klicem. Sranda totiz je, pokud ty faktury nemas, tak ikdyz mas licencni klic, tak to neni vpodstate legalni. Nemas dukaz o koupi.
velmi dobrá pripomienka, často nejde len o samotné dokázanie legálnosti nadobudnutia programu ako také, mnohé programy neumožňujú ani použitie toho čistého produktového kódu viacnásobne a faktura o nákupe je často jediný spôsob,ako preukázať autorovi programu ,že bol program zakúpený konkrétnym užívatelom a v prípade reinštalácie programu alebo os je zákazník oprávnený žiadať náhradný produktový kód a novú reaktiváciu legálne nadobudnutého programu.....
Jaky zakon beznym customerum narizuje, ponechavat si nejake uctenky a faktury???
Na tobě je dokázat, že používáš program legálně. V MHD také musíš ukázat lístek jako doklad, že nejedeš načerno.
Ne, není. Máme tu presumpci neviny, nevymýšlej si.
Ty jsi pravnik jako ja reditel galaxie… ty ani netusis co je to presumce neviny nebo proc musis mit jizdenku v mhd…
Jakou má souvislost jízdenka v MHD se schováváním účtenky???Můžeš nám místo toho velehubýho žvatlání tedy ukázat, kde toto jaký zákon obyčejným spotřebitelům nařizuje?
Dost zásadní. Předestřena analogice je správná, a platí jak v případě MHD, tak v případě legálnosti sw.- Pokud tě chytí v MHD revizor, a ty nebudeš mít listek (v jakýkoli podobě, at uz treba potvrzení v mobilu, nebo jeho papírovou verzi), tak jedeš načerno. žádná presumpce neviny se neuplatnuje - nemáš lístek, jedeš načerno, i když jsi zaplatil, a následně lístek třeba ztratil. - a s tím sw je to stejné. abys doložil legálnost sw, tak musíš doložit jeho koupi. Účtenkou, fakturou, jakýmkoli jiným způsobem.Krom toho máš malinko hokej v chápání významu pojmu "presumpce neviny".
Tato analogie nedává žádný smysl, protože porovnáváš podmínky soukromé společnosti, proti zákonům celého našeho státu. 😁Pokud jsem povinen jako obyčejný spotřebitel jakékoli účtenky a faktury uchovávat, musí mi to NAŘIZOVAT ZÁKON..Pokud ty něco takového tvrdíš, zajisté takový zákon DOVEDEŠ NAJÍT. 😘
ta analogice smysl samozrejme dává. nejedná se totiž o žádné podmínky "soukromé společnosti proti zákonům státu". i v případě toho MHD se stále bavíme o právním systému, který je regulován legislativou. a těm tvým "zákonům" jsou podřízeny i tvoje vztahy s dopravním podnikem.a až ten tvůj spor s dopravním podnikem skončí u soudu, protože dopravní podnik tě bude žalovat o jízdné a pokutu, tak to skončí úplně stejně - nikdo nebude řešit nějakou presumpci neviny - ty jako žalovaný, pokud neprokážeš, že jsi to MHD opravdu zaplatil, tak tu pokutu zaplatíš, nebo skončíš v exekuci.navzdory tomu, že ti žádný zákon nenařizuje, že si máš potvrzení o nákupu (jízdenku) uchovávat.
Jsem jen povinen, dle přepravních podmínek, ukázat lístek.. Nemám, je to jasné a následuje pokuta.To definují podmínky MHD.Kde jsou nějaké podmínky o tom, že bych musel ukázat fakturu za software?? Jako obyčejnej spotřebitel??? Proč by po mě někdo měl jakoukoli účtenku za software vůbec chtít a v jakém případě??? Můžeš už být konkrétní a nevymýšlet vykonstruované kraviny??
Autorský zákon!Software je úplně něco jiného než banán.U nás dle autorského zákona ti nikdo nemusí nic prokazovat, ale naopak ty prokazuješ! Takže schováním faktury na software si akorát zajistíš prokázání legálnost v budoucnosti, bude-li třeba. Ale třeba bude netřeba.Takže tvé divení je směšné!
Můžeš nám ukázat, kde je to psáno v tom zákoně???Kde je psáno, že já(jakožto obyčejný spotřebitel) jsem povinen, mít nějakou účtenku nebo doklad???Buď konkrétní, odcituj to, ukaž nám, jak máš pravdu, Komrsko!
Uctenky nemusis mit, az te autor posle do prdele tak je na tobe prokazat ze jsi licenci koupil.
Proč by někdo něco takového dělal? 🙂Při čem to musím prokázat? Kdy? Máš příklad, nebo rovnou nejlépe citaci zákona, která toto obyčejným spotřebitelům nařizuje?
Zákon ti nic takového sice nenařizuje, ono to jaksi vyplývá z celého systému jako takového.Zjednodušeně (zustanme u prokazování vlastnictví, ono to v nem plati obecně) - pokud někdo napadne tvoje vlastnické právo (ono nemusí jít jenom o software, ale o cokoliv, a doloží to čímkoli (třeba zfalšovaným dokladem o koupi), tak ty, pokud nebudeš mít v ruce nic (ani účtenku, ani žádné svědectví dalších osob, fotku, že danou vec jsi měl doma v bytě, atd atd) tak o danou věc s největší pravděpodobností přijdeš. Proto je vhodné nechávat si doklady o koupi .. i když ti to žádný zákon explicitně nenařizuje.
No vidíš, nemusím.. Tedy, nebudu za to nijak trestán.Vývojář by šel sám proti sobě a své pověsti, kdyby nesmyslně blokoval platící zákazníky.. Proč by to doprčic dělal?
Pokiaľ je na faktúre uvedené licenčné číslo - už to nie je len doklad o kúpe, ale je to zároveň doklad užívateľa o legálnosti daného SW, niečo ako identifikátor, rodný list, SN produktu a pod.
Kde je psáno, že jsem povinen, si takové věci uchovávat???
Presumpce neviny je něco jiného než doložení dokladu. Vezmi si to u auta, to že ho řídíš znamená, že máš papíry. Pokud policie má podezření, že děláš něco špatně, ověří to kontrolou. Tady je to stejné. Akceptací EULA se zavazuješ používat legální kopii a je na tobě vyvrátit pochybnosti. Oháníš se zákony a ani nevíš jak fungují. Samozřejmě indicie první je platný licenční klíč. Pokud máš nějaký uniklý, pak je logické, že si buď umožnil únik a způsobil tak škodu (a na to zda vědomě by se vztahovala presumpce neviny), nebo si nelegálně používal software. A vlastník má právo to prověřit.Tyhle kontroly chodí právě díky online repotům překročení instalací a podobně. Ne že by někdo přišel a chtěl fakturu ke každému SW v PC.Mír a klid
Můžeš si nastudovat rozdíly, mezi firmou a obyčejným spotřebitelem?Můžeš nám ukázat příklad jediného obyčejného spotřebitele, kde by po něm bylo něco takového vyžadováno?Není to tak, že se prokazuje nějaký skutek(tedy, že jsem něco ukradl) a nikoli opak??Při jakém sporu jsi viděl, že by obyčejný běžný spotřebitel, byl někdy nucen prokazovat svou nevinnu???
"Při jakém sporu jsi viděl, že by obyčejný běžný spotřebitel, byl někdy nucen prokazovat svou nevinnu???"spotřebitel (resp. obecně žalovaný) prokazuje své právo (v tvém vidění světa je to defakto "nevina") v jakémkoli občanskoprávním sporu - tam totiž nic, jako presumpce neviny neexistuje. zjednodušeně, jedná se o spor dvou stran, ve které každá dokládá svá tvrzení. pokud v občanskoprávním sporu svá tvrzení (třeba jako žalovaného) nijak nedoložíš, prohraješ. nikdo ti vinu dokazovat nebude.presumpce neviny se týká jen trestního a přestupkového řízení.
Kde není žalobce, není soudce.Proč by se kdo kdy soudil s někým, kdo si zakoupil jeho produkt a chtěl po něm, tuto skutečnost potvrdit nějakou účtenkou a fakturou???Co je tohle vlastně za vykonstruovaný nesmysl? 😀
BTW jak by se koncový nepodnikající uživatel vůbec do toho občanskoprávního sporu kvůli používání "nelegálního softwaru" dostal? Respektive jak by si zástupce softwarové společnosti legálně mohl opatřit důkazy, že uživatel používá software neoprávněně? V případě trestněprávního platí ta presumpce neviny.
EULA je End User Licence Agreement a ne company agreement. To by ti mohlo napovědět. Z praxe znám i pár lidí co mají dokonce zákaz práce s počítačem. A ty se motáš v kruhu své obsese, že ti někdo něco musí. V praxi vyvracíš obvinění a to je u každého i občanského sporu běžné. Někdo interpretuje důkazy a fakta a ty jeho tvrzení vyvracíš. Vina a nevina je až výsledkem procesu. Pokud bys k tomu přistupoval takto, dopadneš blbě. Nikdo tě nenutí mít fakturu. Prokázat nákup můžeš výpisem, objednávkou. Ale pokud tě někdo chytí s prokazatelně kradenou licencí, tak jsi ve stejné situaci, kdy se hájit musíš. Abych ti to převedl na krádež, půjdeš do obchodu a budeš mít časopis z trafiky. Prodavačka si jich všimne a řekne, že si je nezaplatil a odešel s nimi. Na kameře bude vidět, že si je nedal namarkovat s pokud u vstupu nebudou vidět, je na tobě prokázat že si s nimi přišel a neukradl je. Nebo to riskneš, že soudce řekne, že při nákupu za xy bys přece nekradl. Volba je pak na… tobě. Tady je to stejné. Měj se fajn Ukázat celý příspěvek
Fakturu jako takovou, vůbec mít nemusím.Když se něco takového stane, řeknu jen "koupil jsem to v dobré víře, tam a tam"... Hotovo dvacet, jako běžného koncového spotřebitele, NIKDY NIKDO NIKOHO TAKTO NEPOPOTAHOVAL.. Tečka. 😘To si jako myslíš, že když na ulici koupíš od hnědočecha telefon za litra, tak tebe snad bude někdo soudit za krádež???Když koupíš v autobazaru za cash auto, ono je kradené a chytnou tě.. Tak jsi snad zloděj ty??No nejsi, že jo...
Pokud nejsi pod(vod)nikatel, tak nejsi povinen archivovat nabývací doklady.
Ano, nejsi. Ale pokud potřebuješ prokázat vlastnictví čehokoli, musíš nějaký podklad mít a to u z různých aspektů. Záruka, pojistka, nebo jako tady EULA. To že ti zákon nedává povinnost archivovat doklady neznamená, že to z nějakého jiného smluvního ujednání nepotřebuješ. Hrozně tady pletete jablka a hrušky.
os si to obvykle ukryje v registroch,ale ani to nieje jednotné,wxp si to schováva napr. čiatočne v registroch-vygenerovaný produktový kód po aktivácii a aktiváciu zvlášť v súbore wpa.dpl a wpa.bak vo win/system,photoshop to obvykle dává po aktivacií do skrytého súboru s príponou .dat velmi často do user/appdata vo win, do users/user/library/application support v macOS,a ostatné programy si to układajú každý po svojom,nieje to žiadne jednotné umiestnenie,to už tu bolo spomenuté.....u mnohých treba zachovať nielen údaje z registrov,ale aj pomocné súbory,ktoré vziknú po aktivácii programu v počítači,u mnohých po reinštalácii os stačí sa prihlásiť k svojmu kontu u výrobcu programu a reaktiváciu programu previesť vo svojom konte,táto info je dostupná u každého programu,ktorý to umožňuje,je to individuálne,existujú utility,ktoré to vedia vyčítať v systéme,ale nič nieje 100%-né,a zároveň existujú aj programy,ktoré neumožnia jednoduchú reaktiváciu/použitie toho istého produktového kódu/licenčného… čísla znovu a treba pri tom postupovať podla postupu výrobcu programu,inak sa pôvodný licenčný kód/serial number znefunkční,to sú mnohé programy napr. od magix,arturia a spol,kde sa overí nákup,prvá aktivácia,povinná registrácia u výrobcu a potom sa vloží pomocou keytools nové vygenerované produktové číslo,podobný postup má napr. microsoft v prípade OEM verzie windows/office po výmene zákl.dosky počítača..... Ukázat celý příspěvek
Nejdříve si nastuduj co ti umožňuje licence.V mnoha případech si licenci aktivuješ na jednom (1) počítači, a nejde přenést na jiný.Samozřejmě jsou i takové licence které se zase vztahují např. k MS účtu jako Office 365.Nicméně dolovat tyto informace z registrů je nesmysl. Ty musíš mít ty kódy uloženy např. na papíru, nebo v emailu atd.
Licenční podmínky nejsou nikdy výše, než zákon...A proto nepřenositelnost, nelze vynutit nějakými stupidními frázemi v licenčním ujednání, protože licenční ujednání, nejsou nikdy výše než zákon...Vždyť i Microsoft dostal v EU po tlamě a musel to zkousnout...Proč se takovej Komrska, kterej ví prdlajz, vůbec vyjadřuje k tématům, o kterých nic neví???
Jestli tedy víš i o tomhle víc, prosím ocituj nebo upřesni.Licenční ujednání je někde v rozporu se zákonem, pokud zakazuje přenositelnost programu? A proč platí presumpce neviny na mnou užívaný program i bez předložení dokladů o koupi?Oboje jsou užitečné informace a já je nevím a z googlu nevyrazím.
Ano, třeba nepřenositelnost OEM licencí Windows, kterou MS striktně zakazoval a EU řekla "NE!".. Ze striktního zákazu, máš při dodržení určitých podmínek možnost, na takové ujednání v licenci PRDĚT, počti si:https://www.sedlakovalegal.cz/cs/prevod-oem-...iho-ucinku_______________Presumpce neviny platí vždy, žádný zákon mě nenutí si jakékoli doklady o koupi jakkoli uchovávat. Pokud se domníváš, že tomu tak není, odcituj zákon, který mně, jakožto obyčejnému spotřebiteli, nařizuje si nějaké doklady uchovávat!
A co si tak ten odkaz přečíst? citace "Bezpochyby lze tvrdit, že ve spojení s původním zařízením lze OEM software prodávat dalším osobám, a to i přesto, že licenční ujednání k software mohou převod licence zakazovat. S jistotou však již nelze tvrdit, že „použitý“ OEM software lze legálně odebrat z původního zařízení a využívat jej na zařízení jiném."Tj pokud jsi první majitel SW a a SW nechceš dále prodat tak na ustanovení o nepřenositelnosti SW mezi zařízeními prdět až tak nemůžeš.
Dík za věcnou odpověď. Bohužel funguje presumpce neviny v českém právu jen jako obecná proklamace, o kterou se těžko budu opírat, když ji zákon někde ignoruje a ukládá něco jiného. Takže za sebe, zůstávám v nejistotě. Z pohledu formální logiky máš pravdu, bohužel zákon se s logikou často míjí.
Ona ta presumpce (az na vyjimky, bohuzel) funguje, jenze bezny internetovy plkal vubec nechape, ze je to soucast TRESTNIHO prava, takze v mnoha pripadech, o kterych mekta, o ni ani v nejmensim nejde.Tato diskuse je toho hezkym prikladem.
Aha, teď už mi to dává smysl. Dík.
Ano, a pokud SW z tohoto počítače odstraníš, máš právo si ho aktivovat na jiném; pořád to máš pouze na jednom stroji.
Zazálohovat si musíš instalační balíček a k němu sériové číslo. Ona je doba, že jsou lidi zvyklí nic nezálohovat a všechno stahovat znova, ale v případě placeného software se ti takový přístup řádně vymstí (a teď samozřejmě nemyslím platformy jako Steam, kde zálohování fakt smysl nedává).Výrobci software často umožní stahovat jen poslední verzi a pokud instalačku staré verze nemáš, tak ti řeknou, že máš smůlu a máš si koupit upgrade na poslední verzi. Pak ti umožní stáhnout instalačku poslední verze.Já si třeba před pár lety koupil doživotní licenci Manycam 7 a tu už taky dávno nikde na internetu nenajdeš. Kdybych si ji neschoval tak mám smůlu. Stejně tak mám koupené starší verze software Corelu a oni ti taky neposkytnou instalačku starší verze ani za zlatý prase.Teď už nemáš co zálohovat, žádné centrální úložiště licencí není. Jsou i nějaké vyjímky, že ti ten konkrétní software ukáže tvoji licenci včetně sériového čísla, ale to… není žádné pravidlo. Ukázat celý příspěvek
Ono hlavně na starší verze nefungujou občas ani aktivační servery, nedávno jsem musel kamarádce crackovat její legálně koupený Autocad 2013.
S tím jsem se ještě nesetkal, používám software starý nejvíc pět let. Jenže například Corel ti nenabídne ke stažení ani instalačku ani z roku 2022. Když si pořádně přečteš fakturu, tak tam vidíš, že v ceně je možnost stahování instalačního balíčku po dobu jednoho roku a pak prostě smůla.
Zrovna ten Corel sa zdá valí do kopru.Užívatelia ho preklínajú...https://psp-vs-forums.freeforums.net/thread/266/act...ted-alludoa programátori opúšťajú(?) loď.Ak potrebujete nejaké staršie inštalačky, obráťte sa na to fórum.
https://www.easeus.com/utilities/key-finder.html
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.