Dobrý den, mám doma ups, ve které byly dvě 12V baterie v sérii (dohromady dávaly 24V). Ty odešly a já tam napojil jen jednu 12V baterii. Divím se, ale ups se zapne. Jenže při provozu na baterii jde ze zásuvky jen nějakých 120-140V. Otázka tedy zní. Když počítač pojede na 230, najednou vypadne elektrika a do počítače půjde jen 110 a pak zase 230, jak se elektrika zapne. Vydrží to zdroj?
Ještě sem zapoměl napsat. Zdroj v počítači podle štítku zvládne 110 - 250V a žádný fyzický přepínač vinutí trafa, tak jak to měly některé starší, nemá.
No, žádný PC zdroj neměl nikdy přepínač vinutí trafa. Používalo se přepojení můstkového usměrňovače na zdvojovač (což je překvapivě snadné pomocí jednoduchého spínače).Toho náhlého, až skokového zvýšení napětí bych se obával. Ono totiž je něco jiného náběh napětí při zapnutím (tam se s tím počítá a jsou učiněna opatření v podobě omezení náběhového proudu a v pomalém náběhu) a něco jiného je, když to zdroj potká uprostřed pilné práce, kdy jsou ta omezovací opatření vyřazena.
UPS má sloužit jako záloha napájení a ochrana zařízení, nikoliv jako ohrožující prvek. Tak si jednoduše kup nové baterie a vyměň je. Do té doby ji nepoužívej, protože stejně nevíš, co ta UPS v tomto stavu bude dělat pod zátěží.
A jinak spínanému zdroji by to snad vadit nemělo, otázkou je, co z něj poleze při přepnutí na baterie a zpět. V prvním případě by to teoreticky mohl být jen propad napětí, který maximálně vypne PC, ale při náhlém zvýšení napětí na vstupu by nemusel zareagovat úplně rychle a kdo ví, co z něj v tu chvíli vyleze na druhé straně za špičku.
Zdroji by to nižší napětí vadit nemělo. Tim spíš, pokud má uvedený rozsah pracovních napětí od 110 po 230 V.
Jenže to počítá s +-stabilní hodnotou, nikoliv s prudkou změnou na polovinu, natož pak s náhlým návratem na dvojnásobek.
Mám se tade bát nebo až tak ne? Hrozí že by třeba až mohli bouchnout kondenzátory nebo něco zahořet až tak že by to zapálilo? Popřípadě vadila by tomu počítači nějaká krátká napěťová špička nebo podpětí na výstupu zdroje až tak že by hned spadl? No a ještě sem zapoměl, on je tam zaplý ještě malý tplink switch a tři poe injektory. Ty už asi nejsou tak dobře stabilizované jako ten zdroj v počítači, ale myslíte že to napětí by mohli nějak +- udržet?
Dělej si, co chceš. Moje to není. Já bych to rozhodně nedělal.
Proboha nevymýšlej pitomosti, nikdo ti neřekne s jistotou, co to bude dělat v takovém nesmyslném stavu. To je takový problém koupit dvě baterky?
Ve zdroji jsou spínané stabilizátory, které fungují na princípu, že na výstupním kondenzátoru hlídá napětí. Pokud napětí na kondenzátoru je nižší než nastavené, otevře spínací prvek a kondenzátor dobije. Naopak pokud je rovné nebo vyšší, spínací prvek zústane zavřený. Takže, pokud je vstupní napětí v povoleném rozsahu, nic se neděje, protože spínací prvek musí být z podstaty velmi rychlý a nedovolí významné přebití výstupního kondenzátoru.
Je to zpětná vazba. Až podle toho, co z toho vyleze, se upraví spínání. Vsadíš svůj HW na to, že stabilizátory dostatečně rychle zareagují na okamžité zdvojnásobení napětí na vstupu nebo jen spoléháš na to, že o tvůj HW nejde?
Pokud to stihne zareagovat při skoku z 0 na 230 V, tak skok ze 110 na 230 V zvládne taky, maximálně s nějakým malým přechodovým jevem, který tam bude mikrosekundy.
P. S. pomúže tomu fakt, že je tam trvalý odběr a výstupní kondenzátor, který napěťovou špičku pohltí. To bych se spíš bál, co to udělá bez zátěže. To by mohl být problém.
Ještě mi prosím vysvětli, kdy přesně při běhu počítače dojde ke skoku z 0 V na 230 V. Já tento stav znám jen při vypnutém počítači, který nemá k dispozici ani signál Power good.
Já jsem někde tvrdil, že k tomu dojde při běhu počítače? Ale dobře, tak třeba když dojde ku krátkodobému výpadku elektrické sítě např. při bouřce. Ve firmě nám díky tomu běžně odstaví některé stroje. Část strojú krátkodobý výpadek ustojí, zbytek odstaví. Stává se nám to v létě často.
Teda co je tohle za pako ten mínuskář. Já mu tady píšu reálné věci, co se běžně dějí a on neumí nic jiného, než dávat mínuska evidentně bez reálné znalosti věci. Kdyby alespoň napsal co se mu nezdá, to by se o tom dalo diskutovat ale takto?
Píšeš reálné věci s velmi nereálným vysvětlením, svědčícím o chabých znalostech elektroniky (mimochodem: nejsem ten mínuskář).
Jen tak pro zajímavost. Na ty slabé znalosti elektroniky jsi přišel jak? Líbí se mi, jak lidi posuzují na základě pár příspěvkú znalosti. Mimochodem zdroje byla moje specialita, které jsem se v minulosti věnoval. Dokonce jsem jich pár vlasnoručně postavil.
Z toho si nic, nedělej, to já taky - byly to zdroje PC a ještě za socialismu (a vyráběly se).
A k posuzování na základě pár příspěvků: Tvůj rádoby výklad funkce spínaného zdroje hned v tvém prvním příspěvku je tak mimo mísu, že to by někdo jen trochu znalý nenapsal ani v hluboké opilosti. Úplně z něho čiší neporozumění principu činnosti.
Zde máš ozdrojované, jak spínaný zdroj funguje https://eluc.ikap.cz/verejne/lekce/664 a přestaň už mlžit. Akorát se zhazuješ.
Ani v tomto notně zjednodušeném pop-elektronickém článečku nevidím nic, co by podporovalo tvé zcestné teorie.
Tak potom ti není pomoci. Předpokladám, že je to trolling.
No, pomoci není tobě, protože nejsi schopen ustoupit argumentům.Podívej, jsem vyššího věku (to není přednost) a celý život jsem pracoval ve vývoji elektroniky, mimo jiné i ve vývoji (skutečně vývoji, nikoliv kopírování) skutečně českého PC, tehdy to bylo XT, což nejspíš ani nepamatuješ. Já se tehdy ujal vývoji potenciálně nejprůserovější části - zdroje, a uspěl. Takže činnosti dvojčinného spínaného zdroje jsem musel porozumět do detailů. Jinak bych to nerozchodil.Takže když napíšu, že v obecných principech je něco tak a ne jak píšeš ty, tak na to můžeš vzít jed a pokud nesouhlasíš, tak se zamysli. jestli se náááhodou nemýlíš ty a ne já. Je to užitečné zamyšlení: pro tvé vědomosti, i pro tvé zbytnělé ego (já něco jako ego nemám, dobře vím, že se mohu mýlit a často také mýlím, ale tady ne).
A v čem přesně se pletu? A buď konkrétní.
Pleteš se v celkovém pohledu na činnost spínaného měniče na regulaci výstupního napětí.Pravda, existuje typ měniče, který reaguje jak píšeš: napětí poklesne, tak tam něco pustím (přes cívku, ať to není tak prudké) a až to o něco stoupne (říká se tomu hystereze), tak se zavřu. Takhle pracuje např. regulace teploty bimetalovým spínačem) a stabilizátory tohoto typu se považují za mizerné - jejich výstup je z principu zvlněný (viz hystereze).Používané měniče současných zdrojů PC pracují trochu jinak: Rozšvihají usměrněné napětí na obdélníkové impulsy a přes transformár je pošlou na filtr, který má na výstupu (přibližně) střední hodnotu usměrněného napětí (to platí od nějaké velikosti zátěže, ale to ponechme stranou). Regulace napětí probíhá tak, že spínací prvky mění šířku impulsů do transformátorů tak, aby střední (tj. výstupní) napětí bylo to požadované. Rychlost reakce regulační smyčky je v tomto případě podstatně nižší, než kmitočet měniče (a o volbě této rychlosti… víš, nezlob se, kulové). Už začínáš tušit míru své neznalosti? Ukázat celý příspěvek
Jenomže právě proto jsem nic o zpúsobu regulace nepsal, protože je tam více možností a na výsledný princip spínaného zdroje to nic nemění. Vúbec jsem se nezmiňoval o tom, jakým zpúsobem je udržované výstupní napětí, protože to nebylo podstatné. Teda ten tvúj příklad s bimetalovým spínačem je trošku od věci. Snad nechceš srovnávat rychlý elektronický obvod zesilovače odchylky s bimetálovým spínačem, který má reakční dobu řádově v sekundách?
Právě že jsi o způsobu regulace psal.
Kvalita regulace JE VELMI POSDTATNÁ. Raději už nic nepiš a neraď, sice o tom něco víš, ale jinak celkem kulové (kromě toho že znáš nějaké ty pojmy) a tahle tvá "rada" je vyloženě nebezpečná pro ten počítač. Ani ta elektronika není nekonečně rychlá...viz moje reakce na tebe níže.
Já tomu teda nerozumim, školy na to nemam, ale neděje se to náhodou pořád? 50x za sekundu? Používáme střídavé napětí 230V 50Hz a ne stejnosměrné.
To se laikovi může zdát v pohodě, ale pleteš hrušky s jabkama. I v případě "klasického" trafa - efektivní hodnota napětí. V případě spínaného zdroje - špičková hodnota napětí, na kterou se nabíjí kondenzátory za usměrňovacím můstkem.
Zjisti se něco o odezvě na změny napájení (i zátěže), o rychlosti reakce stabilizace na ty změny. Rozhodně není totéž stálá hodnota napájecího napětí, pomalá změna napájecího napětí a rychlá změna napájení. Pokud se takto náhle napětí změní z 230V na 110V a zpět, tak to zdroj vůbec nemusí dobře a rychle "ustabilizovat", na výstupu se může objevit slušný pasvil (překmity, zákmity) a po krátkou dobu na výstupu může být i větší napětí než nominální, než to zdroj stabilizuje. Tohle fakt není dobrý nápad.
Proč děláš takové blbosti? Prostě tam dej dvě baterie a nevymýšlej nesmysly.
Ještě tento týden tam půjdu a budu mít možnost to vyzkoušet. Pak dám vědět. Všem vám moc děkuji za odpovědi.
A nemohl bys jít do obchodu koupit dvě baterky? Vždyť to stojí pár kaček a jen tak budeš mít jistotu, že to funguje správně. Mít UPS, na kterou se nemůžeš spolehnout, je opravdu hloupost. A kromě toho, spotřeba PC výrazně kolísá podle toho, co se na něm zrovna dělá. Takže ono to někdy udržet může, ale při větší zátěži nemusí.
Ony tam budou dvě, ale nevím kdy. Nedělám to pro sebe a dotyčný si přeje tam mít autobaterie. Byli v tom dvě malé gelové. Musel sem do boku vyvrtat díru a tou protáhnout dráty, které sem připojil na dráty pro baterie v upsce. Řekl sem dotyčnému že je lepší tam mít baterie dvě. Řekl že sežene druhou autobaterii, ale až tak za dva týdny. Zatím si přeje to spustit takhle.
A je ti jasné, že pokud se mu něco podělá, tak za vola budeš ty se všemi následky?
Pokud jsi aspoň trochu elektrikář/elektronik, tak bys měl majiteli vysvětlit, že to opravdu není dobré řešení a nikdo netuší, jak se to v takovém nestandardním stavu bude chovat.
Jo tak to jo, to se to potom zkouší, když to není tvoje. Když už tam budeš, můžeš rovnou vyzkoušet i to, co se asi stane, když budeš jezdit zapnutou fází po základní desce nebo jak reaguje na hořící benzín. Jinak od podobného prasopsa bych dal ruce pryč a vůbec na to nehrabal. Ať si majitel vyhoří sám. Třeba jako tento expert:https://www.idnes.cz/hradec-kralove...zpravy_tuu
Ruce pryč od toho. Autobaterie sice s UPS fungovat po nějaký čas nějak budou, ale určitě to není vhodně řešení, protože autobaterie jsou technicky udělané na jiný způsob provozování!! Naopak se může snadno stát problém a půjde to za tebou. Vykašli se na to!
Nejde o to, že startovací olověný akumulátor je konstruován s co nejmenším vnitřním odporem, ale to, že konzumní UPS má měnič konstruován (ošizen) na relativně krátkodobý provoz. Nehledě nato, že ten diletant porušil kryt zařízení a tím pochopitelně i dosavadní bezpečnost výrobku.
Takže ráčíš být právně zodpovědný za škody způsobené naprosto neodborným zásahem do elektrického zařízení?
Hrozí nebezpečí výbuchu! Do doby než UPS zprovozníš, tak ji nepoužívej!
Po prepnuti na 110V (jestli myslis ten knoflik v zadu na zdroji 110/220V) dano drive Edisonem, napeti ktere se pouzivalo nebo pouziva na nekterych kontinentech jsme zkouseli za chodu prepnout a zdroj expolodoval, vyleteli kondiky jak guma z trenek, staci ti to takle ?
Ale to je trošku jiná situace ne? Pokud jsi přepnul takový knoflík na 110 V a připojil jsi 230 V, tak logicky zdroj bouchnul, protože čekal 110 a dostal 230 V. Pokud je zdroj spínaný a je na něm napsáno, že zvládne 110 až 230 V na vstupu, tak to ustojí, protože funguje jinak.
A jak? Jsem opravdu zvědav.
Takže rekapitulace - UPSka na dvě 12V baterie zapojené do serie tj. jede na 24V. Tys je vyměnil za jednu 12V olověnou baterii a snažíš se 12V autobaterii nabíjet jakoby byla 24V baterie, takže elektronika se bude snažit dosáhnout napětí 24V a dokud je nedosáhne tak to bude nabíjet. Když olověnou baterii budu přebíjet, tak pokud se nepletu, bude plynovat a postupně se z článků odpaří elektrolyt a baterie chcípne.Je mi ale divný ten tvůj výstup z UPSky, opravdu si tam naměřil 120-140V? Měl si správně nastavený měřák na AC měření?Nebo si upravil nabíjení baterie?
Uprimne mi to cele prijde byt divne. Prece zadny skutecny clovek nebude takovy diletant / pitomec, aby tohle cele myslel vazne. Nebo?.. ;o)
UPS odpoj a používej až bude plně zprovozněnej, já nikdy ani žádný UPS nepoužíval a nikdy jsem neměl žádnej problémUPS jsou celkem vyhozený peníze, chápu že ty strašení přepětím a výpadky energie některý slabší jedinci na to skočí a pořídí si UPS, ale je to totální zbytečnost.. za ty prachy co bych dal do neustále každých pár let nových baterií bych si postavil několik novejch počítačů s TOP parametry!!!
To je solidní blábol 😀😀😀
Sam si blbost. Kdyz u nas vypadne eletrika tak radove na 10-50min a UPSka mi drzi v provozu domaci server, internet i s ISP vysilacem, pak plynovy kotel aby se v zime dalo topit. Apod. TV ani ostatni nepotrebuju, ale ja ji mam, ikdyz obycejnou a semtam jen vymenim baterku, kdyz chcipne cca jednou za 2-4 roky. Ale mam to a to ze nekdo bydli v panelaku a mysli ze UPS je jen na jeho PC herni, kde kable jsou v zemi a nic se nestane kdyz nachvilu vypadne eletrika, tak je u me clovek ktery mysli jen na sebe same ja ja a ja. Ale nevi ze existuji i jine svety jini lide jine moznosti a jine stavy zivota.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.