Jde mi čistě o jednorázové lithiové AA/AAA baterie 1,5 V.Nikov o nabíjecí 3,7V akumulátory.Jsou lithiové bateri po vypršení záruční lhůty náchylné k vytečení a poškození přístroje ?Mám z poslední doby nepříjemné zkušenosti s vytečením alkalických AA baterií. Ty jedny byly Energizer, 10 let staré, v původním obalu. Ty druhé 5 let,byly součástí koupené elektroniky, naštěstí je výrobce přibalil vedle.Třetí mi vytekly ve svítilně.Tohle se mi dřív nestávalo, výrobci to asi začali šidit a katovat kosty kde to jen jde. Jako by se vracela doba socialistických zinkouhlíkových v papíru, které vytekly vždy, po rozleptání zinkového pláště.Tak si říkám jestli lithiovky jsou k tomu náchylnější či nikoliv.S knoflíkovýma 3V je to v pohodě, tam žádná nic neudělala, je to tlustý nerez plech. Ale jak je to u těch tužkových ?
Knoflíkové lithiovky umí vytéct velmi "pěkně", to jsi ještě neviděl? Možná ne tak brzy, jako alkaliky, ale vytečou úplně klidně. Z toho důvodu bych ani od tužkovek nečekal žádný zázrak a nemožnost vytečení.
Chceš řešit deset let staré baterie? Pošli číslo účtu, to pade na nový ti pošlu.
Vzhledem k tomu, že nové stojí běžně 70+ za kus (i mikro AAA ) a řada zařízení vyžaduje 3 kusy kvůli napětí, tak se to člověku fakt po 2-5 letech vyhazovat nechce.
jakože za 5 let nechceš do zařízení který stejně nepoužíváš (i kdyby) koupit nový baterky za 120 ? (tolik stojí 4ks aaa). Nějak nechápu tvůj problém.
Klasika, zase spekuluje nad totální kravinou, jako vždycky. Jestlipak už má vyrobený ten svůj mobil 😀
Dlouhodobě jsou nedostupné SBC s Intelem N200. Takže se stavba tabletu odkládá.Jinak by stačilo jen dořešit kompatibilní LCD s dotykem a už bych to bastlil..Ostatně, divím se že zdejší retardoři se do toho ještě nepustili pro papírové vydání Computeru. A místo toho bastlí nesmysly jako meteostanice apod.
Jakože nechci tam ty baterky zapomenout, a za pět let zjistit, že to zařízení můžu vyhodit.Nedávno jsem vybalil z pozůstalosti po dědovi jeho voltmetr, baterky v něm nadělaly pěknou paseku. Hrozně rád bych mu vynadal, že na tom šetřil, a posledních 20 let života v tom voltmetru nevyměnil baterky za kolik, 40Kč?Místo toho jsem ho vyčistil, a mám v plánu ho někdy, "až bude čas", pořádně zkontrolovat, vyměnit součástky, a nechat si ho jako starožitnost na památku. Naštěstí to půjde snadno, protože jsou v něm obří diskrétní součástky. Ale řekl bych, že ta odchylka 20% a víc, kterou teď má, bude dost způsobená těmi vyteklými monočlánky.
co to meles ? povim ti tajemstvi, kazdu chvilku jsou v penny akce na VARTA long life AA/AAA baterie za cca 25kc/4kusyBaterie Longlife AAA Varta4 ksArt. Nr.: 88-300121od čt 23.01.2025do st 29.01.2025bez PENNY karty69,90 Kč1 ks 17,47 Kčs PENNY kartou26,90 Kč1 ks 6,72 Kč
4 ks lithiových stojí kolem 300 kč. Lhostejno zda jde o AA nnebo AAA.
Kromě toho, že vůbec nerozumíš elektronice ani počítačům, nedokážeš používat ani Google. Jinak bys takovou pitomost nemohl nikdy vyplodit. První odkaz na google: https://www.fotolab.cz/produkt/varta-...IxEALw_wcB a opravdu to není kolem 300kč.
ja som skutocne nedavno kupil AA baterie za 300... len je ich 24https://www.alza.cz/SK/varta-alkal...99.htm?o=4
No on shání lithiové, ne alkalické 😉
jo ale proc ? 🙂
Tak je nesysli do zásoby.
Pokud není plánovaná výdrž baterie v řádu let jako třeba u knoflíkovek, tak fakt nikdo nebude čekat, že necháš někde tužkovky válet 5 let...
I nepoužité po několika letech vytečou. Ale vybité to dokážou i za pár měsíců.Bránit se tomu lze jen pečlivým výběrem typu.Osobně tam, kde opravdu nechci, aby vytekly a něco zničily, používám sice dražší, ale kvalitnější Energizer Ultimate Lithium, třeba:https://1url.cz/u1XnVMají větší kapacitu a zatím mi nikdy žádná nevytekla.
HonzaK21. 1. 2025 • 13:52Ale vybité to dokážou i za pár měsíců.Bránit se tomu lze jen pečlivým výběrem typu.No já se tomu bráním, že po vybití je vyhodím.(do popelnice tomu určené)Ty vybité baterie sbíráš? Nic proti, každý co tu jsme jsme divný a sbíráme cokoliv.
Asi máš málo zkušeností. Několikrát se nám stalo, že vnoučata nechala zapnutou hračku s vloženými bateriemi a odložili ji. Za pár týdnů byly baterie vyteklé a jak vypadaly pružinky v držáku si každý umí představit. A tvé poznámce jak se tomu bráníš ty s podezřením, že já je sbírám: vybité baterie určitě nesbírám, ale schválně neběhám dvakrát týdně s vybitými bateriemi k příslušné bedýnce v elektroobchodu, spíš tak jednou za měsíc.Pokud ti nikdy žádná vytečená baterie nic nezničila, tak ti blahopřeju. Ale věz, že je otázkou času, kdy to i tebe taky potká (aniž bych ti to přál).
Do věcí s větším odběrem dáváme v rodině dobíjecí NiMH - zvláště u hraček se pak jednorázové baterky můžou dost prodražit. Alkalické kupuju akorát do věcí jako hodiny, senzory k meteostanici, ovladače na TV ap. - malý odběr, dlouhá životnost - tam se akumulátory nehodí. A NiMH mi teda snad nikde nevytekly.
Bateriových spotřebičů mám jen velice málo, většinou jedu na akumulátory. A baterie se mi vždy vybijí dřív, než stačí zestárnout natolik, že by mohly vytéci.
V bezrôtových myšiach a klávesniciach mám bat. mesiace. Nikdy žiadna nevytiekla.
Kam přesně lithiovky zapadají do oblasti počítačů a jiné digitální techniky?
Třeba když mu baterka vyteče do kalkulačky 🙂
To bude ono. Nebo do přenosného rádia do koupelny.
Ale musí být s WiFi, jinak to sem nepatří 🙂
Kam zapadá 30 příspěvků o rusku a válce? Ozval ses i tam?
Takže příště to mám formulovat "vytečení baterií noktovizoru v zákopu a Charkova" a bude to 100% v cajku a v souladu s publikačními pravidly ?🤔😁😆
Tak nepřímo třeba přes senzory chytré domácnosti...
Lithiové tužkové baterie mohou vytéct podobně jako alkalické, i když k tomu dochází méně často. U lithiových baterií existuje riziko vytečení zejména při dlouhodobém skladování nebo po úplném vybití. Přestože jsou obecně stabilnější než alkalické baterie, nejsou vůči tomuto problému zcela imunní.Pro minimalizaci rizika vytečení je důležité vyjmout baterie ze zařízení, které se delší dobu nepoužívá. Dále doporučuji používat kvalitní značkové baterie od renomovaných výrobců a pravidelně kontrolovat stav baterií v zařízeních.Na lithiové baterie se vztahuje standardní záruční doba 24 měsíců, která by měla pokrývat i případné vytečení baterie způsobené vadou materiálu nebo výroby. Vytečení baterie po uplynutí záruční doby však již není předmětem reklamace.
Pane Kiliáne, pročpak se rovnou nepodepíšete jako konkrétní jazykový model který jste použil, copak se stydíte?Dle isgen.ai je Váš příspěvek stoprocentně vygenerovaný nějakou AI.
Ber to trochu s rezervou. Po připsání jedné věty to řeklo že to 100% napsal člověk.
Hele, já to s rezervou beru, ale pokud umí pan Kilián akorát napsat prompt do nějakého pseudoAI, tak ho můžou vyhodit rovnou a snížit cenu předplatného.
Dřív to byly jen kompiláty z odpovědí předchozích respondentů. Teď už je to ale s pomocí ejáj.
Aspoň se snažil poradit. Kdybych na tenhle dotaz narazil první a neměl zrovna dobrou náladu, tak bych mu napsal: To do p***** neumíš napsat do vyhledávače "může vytéct lithiová baterka"
Šlo mi taky o to, zda lithiovky napáchají větší škody či případně mohou zahořet (jako li-pol Aku).A nebo jestli jen vyteče ten alkalický louh jako u alkalických.Ostatně K-Na-Li mají podobné vlastnosti.
Zahořet ne, vytéct a zkorodovat ano.
Na značce ani chemii nezáleží. Jediné co je směrodatné je konstrukce. Paradoxně drahé vytečou dřív a mají nižší kapacitu.Zatím mi nikdy nevytelkly Clever z Billy a privátní z Action.Ty z Action mají paradoxně i nejlepší poměr cena výkon podle testu Jirky Bekrahttps://youtu.be/-----------=78qoe63uYCfQ1zsb//Ten odkaz se vám nějak nepovedl, vede na video o něčem úplně jiném, odstraněno. Moderátor//
Ja pouzivam skoro vylucne dobijacie. Aj AA aj AAA. Ked ich maju v Lidli, jedna stoji 1 €. A kupil som nabijacku na 8 bateriek za 30 €. Ktora moze nabijat hocijaky pocet bateriek, napr. aj jednu.A este som aj do maminych hodin kupil redukciu AA => UM3, do ktorej dam AA baterku, a potom akoze UM2 baterku dam do hodin.
Suma sumárum.je nejlepší používat NiMH nabíjecí, protože ty nevytečou nikdy (mám 20 let staré, s mírně zkorodovaný elektrodou a pořád fungují..)Jenže lithiové jednorázové mají pořád 2 velké výhody.Nepodléhají samovybíjení a nepůsobí na ně nízké teploty (mráz).
Jo a Ni-MH ve spoustě výrobků vůbec nefungují, protože mají nízké napětí. Takže suma sumárum je nejlepší nebýt socka, nevymýšlet blbosti a nepočítat s tím, že baterky vydrží v pohotovosti >5 let
Jenže to není jen o tom nebýt socka.To je o tom tam ty monočlánky zapomenout. Nehledě na to, že jsou aplikace, kde těch 5 let fakt mohou vydržet (nástěnné hodiny například).Sběratelé by mohli vyprávět, o kolik pokladů přišli kvůli vyteklým baterkám. Jasně, když se k tomu dostane profesionální sběratel, tak baterie vyjme, případně použije takové, které netečou. Ale to neznamená, že BFU se k tomu zachová stejně. Tomu je to nejspíš jedno, a nezáleží na tom, jestli je socka nebo vymýšlí blbosti. Prostě ho to nenapadne.
Lithiovky nekupuju. Jsou drahý a špatný. Kdykoliv jsem dal 3 do venkovního čidla meteostanice, tak se jedna vybila úplně do mrtě a zbylý dvě zůstaly OK. Za půl roku. Tak jsem tam dal obyčejný uhlíkovky, už jsou tam rok a jedou pořád. A až budou vybitý, tak všechny 3 rovnoměrně stejně.
Jakože jeden monočlánek v jednom zařízení u jednoho člověka měl nějaký problém, takže jsou všechny drahý a špatný?To nemůžete myslet vážně jako argument, nene 😀
Akademická debata, kromě kvality výroby o tom zda baterie vytečou rozhoduje prostředí (teplota, vlhkost) a stupeň vybití článků.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.