Zdravím, zakoupil a namontoval jsem druhý SSD do počítače a přes flashku jsem nainstaloval windows 11 na nové SSDčko přitom jsem formátoval staré SSD a nechal v PC jako sekundární disk. Pokaždé když zapnu PC se mě to zeptá z jakého oddílu chci zapnout Windows. A když odpojím staré SSD tak PC nejde zapnout a píše to "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key". Asi mám boot nainstalovaný na tom starým disku je možný to nějak odstranit a dát na Cčko aby to jelo bez chyb
Jo jo, klasická chyb. Při instalaci woken nechej v počítači jen JEDEN disk, na který chceš windows nainstalovat. Až bude hotovo, připoj druhý disk.
A stava se to proc? Proc, kdyz se system instaluje na vybrany disk, necha si zaznam na tom druhem? Nebo se to pri instalaci da nejak zvolit? Je to pekna pakarna, hlavne kdyz se to stane po delsi dobe.
Po delší době se to nestane. Buď se to stane hned při instalaci nebo vůbec. Každopádně to je praxí ověřené pravidlo, že při instalaci OS má být připojen jen ten disk, kam se instaluje. Předejde to spolehlivě těmto problémům i případné ztrátě dat na dalších discích, když uživatel omylem zvolí chybný disk pro instalaci.
Tu delsi dobu myslim tak, ze vznikne ten problem. Kdyz se po roce nekdo rozhohne ten prvni disk dat pryc. U cisteho systemu to tolik nevadi.Pravidlo je sice pekna vec, ale porad nevim, co se instalator hrabe na disk, ktery mu nebyl urceny k instalaci.
Jednoducho preto, lebo bootloader môže byť len jeden. A ty už si tam jeden Windows nainštalovaný mal (aj s bootloaderom) a rozhodol si sa k nemu nainštalovať do dualbootu druhý Windows. Preto sa windows nainštaloval na disk ktorý si zvolil a aktualizoval sa záznam v bootloadery ktorý tam už bol....
Možno je to otázka poradia diskov. Neprekvapilo by ma, keby inštalátor nainštaloval zavádzač na 1. disk, čiže napr. SATA SSD aj keď užívateľ určí NVMe SSD. UEFI u mňa ako prvý vidí SATA disk.
Jakmile instalace systému uvidí na některým z disků oddíl Windows bootloader, tak jej pouze využije a přidá nově instalovaný Windows. Proto je lepší instalovat každý Windows zvlášť, aby k tomuto nedošlo a každý systém měl svůj vlastní bootloader.
Bolo by zaujímavé to vyskúšať. Nechať dátový HDD aj sys. SSD a nainštalovať.
Můžeš zkusit odpojit ten původní disk a z instalačky windows spustit opravu. A jestli to nepůjde, tak si znovu zopakuj instalaci a tentokrát správně, jak se to má dělat, tedy s odpojenými všemi ostatními disky.
Cas opravy muze byt mnohonasobne delsi nez cista instalace 😃
Je to možné, ale o tom debata nebyla. Jack má pravdu a ty jenom uraženě prudíš.
Není důvod, proč. Jen doplní chybějící zavaděč.
Instalace je dneska par minut. Takze je rychlejsi, nez psat do poradny cekat na odpoved 😃
přízemní odpověď ...máš pravdu, ale pokud mu stačí jen OS ...ale obvykle máš i další nastavení a sw apod. ...
Asi tak - kiksly mi nedávno Win tak jsem reinstaloval, systém s drivery byl za malou chviličku ale zbytek softwaru a nastavení jsem dával dohromady ještě asi tak týden.
Doporucuju si udelat vlastni modifikovanou ISO Windowshttps://www.youtube.com/watch?v=PdKMiFKGQuckde muzes zadat i .bat script ktery to bude spoustet po instalaci OS.A tu .BATku si das na flashku do adresare a zde udelas instalaci vsech ostatnich programu, (potom se daji i customizovat/updatovat, aniz bys musel upravovat .ISO Windows, to je opruz)Cele to muzes mit na flashce kde das Ventoy s nekolika dalsima instalackama jinych OS.Ja to davam i kamosum, Win10 jsem prohnal decrapify scriptem a automaticka instalace par zakladnich appek (~30)Pak mam dalsi verze na custom lab pro VMka.Atd.Nakonec to vypada tak, kdyz potrebujes reinstalovat. Strcis flashku do PC, bootnes z ni. Ve ventoy vyberes .iso co chces instalovat a muzes jit pryc.Potom se vratis k pripravenemu PC.
Ventoy je fajn, v práci jsme ho používali kvůli různým iso různých zákazníků. Ale už už jsem se setkal s plno počitači (novými - dell, lenovo i HP, a doma desky Asus), co se s ním odmítaly bavit. Ani k importu certifikátu do UEFI jsem se nedostal.
To je špatně nakonfigurovaný Ventoy... Vytvářej Ventoy flashku v GPT a bude ti to fungovat.
To není špatně nakonfigurovaný Ventoy. Stává se často, že na stejném nb a s rúznými iso soubory jednou funguje, jindy ne. Problémové jsou hlavně některé distribuce linuxu.
Ďalší neschopný zálohovať? Keby mne kiksol OS, do niekoľkých minút je nas5. X ľudí tu písali nezmysly o 20minútovej inštalácii, ale zabudli na ovládače, reštarty (tu pol minúty, tak polminúty a je z toho pol hodina), WU, app, nastavovanie všetkého podľa seba (ja chcem mať podľa seba aj ponuku Štart). Prečo takí ako Vy nezálohujú? Macrium Reflect to robí na pozadí, čiže to ani nezdržiava. A zohnať hoci starší 0,5-1TB HDD nie je žiadny problém.
MilanR1 by napísal "OOO".
Vážne si väčšina myslí, že inštalácia OS je len o inštalácii OS? Ovládače nutné nie sú? SW sa stiahne a nainštaluje sám? Všetko sa prispôsobí podľa užívateľa samo?
Tento stav múže nastat ze dvou dúvodú. První, že jsi nechal nastaveno v BIOSU bootování z prvního disku, teda jsi to nepřestavil. Druhý dúvod múže být ten, že na tom púvodním disku byl EFI oddíl, kam se nainstaloval zavaděč pro druhý disk. Teda že se na novém disku nevytvořil nový EFI oddíl. To hlášení nabádá k tomu, že se druhý disk nevytvořil jako bootovací.
Já počítač normálně zatím používám, ale při startu se mi objeví zvolte oddíl a když dám druhý oddíl PC funguje normálně. Musím to tedy nějak řešit nebo mužu PC používat dál?
Nejlépe by bylo mrknout do BIOSU, zda je tam nastaveno bootování z toho druhého disku. Vyřešit to nemusíš, pokud ti to krkolonmé spouštění nevadí. Já bych to přeinstaloval se zapojeným jenom jedním diskem. Na to druhém dal odstranit všechny oddíly a vytvořil jeden nový přes celý disk. Ten po instalaci připojil a používal na zálohy nebo data.
v Biosu ten disk není. Zapomněl jsem říct že je v M.2 slotu
Pokud tím myslíš, že není mezi disky, ze kterých se dá bootovat, tak to znamená, že není udělaný jako bootovací.
Můžeš používat ... dokud ponecháš EFI na původním disku. Ale zkus "Opravit spouštění" z instalačky.
No nevim zda to pujde i tady, ale ja u Win7 nabootoval z instalacky (jak pise Jackbrno) dal opravu, konzolu a v ni zadal fixboot a fixmbr ted nebim zda prikaz byl s fdiskem nebo jiny ale fungovaloPS tak prikaz je bootrec.exe /fixbootbootrec.exe /fixmbrmozna v jinem poradi. za zkousku nic nedas, ale mej jen jeden disk ten s Win
a na Win11 jeste doporucuji /FixMbr, /FixBoot, /ScanOs and /RebuildBcd.v tomto poradi https://www.diskpart.com/windows-10/fix...-0708.html
tohle nejspíš nebude fungovat teda pokud nemoužívá legacy boot.dneska potřebuješ na tom disku EFI partition a všechny hovadiny kolem toho dá se to sice udělat ručně ale pokud neví co dělá tak to bude trvat o dost dýl než prostě udělat čistou instalaci.tkakže za mě totéž co už tu padlo.odpojit původní disk bootnout z instalačky a zkusit automatickou opravu.pokud nepomůže tak čistou instalaci.
Je pravda ze pokud ma čistou instalaci a nejede to, tak nema moc co stratit a opět čistá s 1 diskem bude lepsi. Ale me se i stávalo ze po připojení druhého disku se systémem(většinou plotna vyměněna za ssd a dodána do pc jen jako datová) tak parkrat nabootoval z ni. Musel jsem vyžádat boot z ssd a z datového smazat partitions krom te s daty a oak odmazat složku windows a partisny sjednotit. Ty data jsem neměl kde přetáhnout.
Ano kdysi před léty se ti to stávalo. Uvědom si, že je rok 2024 a EFI na moderních deskách je něco jiného, než BIOS v době Windows 7 před X roky.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.