Ahoj,chci místo Mac Studia s M1 něco na x64 architektuře pro provoz Linuxu (možná i Win) a programování. Tedy grafika nemusí být nic moc a ideálně integrovaná, paměť min 32gb a co nejrychlejší procesor, ale žádný hučák.Nabídka pestrá, ale já už si zvykl, že na stole je malá krabička a ne bedna jako kráva. Myslel jsem, jak kraluje Ryzen, ale v miniPC jsem našel jen https://www.alza.cz/asus-expertcen...880635.htm A to je podle srovnávače cpu dost velký výkonostní krok zpět:https://browser.geekbench.com/v6/cpu/compare...ne=9198847Je ta má představa vůbec realistická?
(Autor otázku zamknul, už nelze odpovídat.)
tak ryzen9950x, drbnes si ho na eco65W, staci ktomu obycajny chladic mozes to osadit aj do malej bedne. M1 max ma menej ako polovicu vykonu... Alebo o malo pomalsi 7950x, ale je o 4300 lacnejsi
Za mě bych volil nějaké APU. Třeba právě to, co jste zvolil.Nemá smysl používat benchmarky, pokud víte, na co ten výkon potřebujete. Pak rovnou hledejte testy v té konkrétní aplikaci. Je klidně možné, že vám i tam to Mac Studio vyjde lépe, pak zvolte to. Proč ne, pokud ten výkon v malém balení potřebujete.Mac Studio je jediný Apple stroj, který bych pořizoval i čistě na výpočetní účely čistě z hlediska cena/výkon. Ve specifických využitích je to natolik výhodné, že se užívají i v datacentrech. Pokud patříte mezi uživatele těhle specifických věcí, proč byste ho měl opouštět.Jestli chcete mermomocí Linux (sám ho mám), pak je AMD lepší volba než Intel. Silné integrované GPU s otevřeným ovladačem. Čekal jsem teda několik měsíců, než se AMD uráčilo dodělat řízení spotřeby, aby se to dalo provozovat i fanless, ale od té doby na to nedám dopustit. Teoreticky by na Mac Studio měl běžet Linux, ale nějak už jsem dospěl do věku,… kdy mám rád, když ty věci prostě fungují. Což Asahi prostě není a nejspíš nikdy nebude. https://www.root.cz/clanky/asahi-l...z-provozu/ Ukázat celý příspěvek
No teď jsem na tom rok provozoval Asahi a ztrácím trpělivost. Je to hezké, výkonné, ale pořád toho hodně nejde spustit a jsou tam omezení (není Chrome, jen chromium/brave, wine kvůli 4k, docker image nejsou vždy pro správnou architekturu atd).Ryzen 9 7940HS => Ryzen 9 8945HS => Ryzen 9 AI zdá se že už tu M1 dohnali a možná předehnali, nějaké minipc na tom postavené by mělo být dostatečné.
Geekbench je uplne mimo.Realne 7735hs je v beznom provoze ekvivalent M1 max. A v realnom svete mnohokrat o kus lepsi.A ked obstaras kludne ako pise Roob, alebo aj starsiu 5950x, DDR4, lacna mobo, tak to bude neporovnatelne s tym šerblom ARM.
M1 Max je 3 roky starý CPU, takže skoro polku života jedného cyklu už má za sebou.
A 5950x je co? Novinka?Pointa je, ze v realnom svete M1 ani M3/M4 nie je ziadna raketa, ako ju Apple marketing odprezentoval.Tych par malo ludi, co s jablkom aj realne pracuju to uz zistilo.Ti, co to maju na sledovanie Instagramu nie.
To přijde na to, k čemu to chcete použít.Vzhledem k tomu, že dnešní CPU jsou pro BFU naprosto v pohodě výkonná, a Apple to nacpal hromadnou akcelerátorů a koprocesorů, záleží velmi na úloze, kterou řešíte.V hrubém výkonu úplně neexcelují, Intely nebo AMD s desetinásobnou spotřebou je převálcují. Ale jakmile jde o encoding několika 8k streamů současně, tak si ani neškrtnou.Přičemž se dostáváme do doby, kdy hrubého výkonu máme všichni dost, takže je nám to vlastně jedno.Navíc má Mx velmi rychlou paměť, která se pro specifické aplikace může docela hodit; třeba pro AI. Zcela vynechávám, kolik té paměti tam vlastně je, a co za ni Apple chce, protože to není tématem.
Já pracoval s procesorem AMD a mel jsem pocit že můj počítač je raketa která brzy odstartuje ze stolu, jen jsem si dovolil pustit video a větráky se mohli zbláznit. Tehdy jsem si koupil M1 mini a jako člověk který do té doby považoval Apple za zbytečně drahou značku, ale můj počítač s AMD procesorem za 40K mi fakt lezl na nervy, tak jsem to zkusil stál mě tehdy 35 a je to nejlepší pc na kterém jsem pracoval. Potřebuji pracovat doma a v práci, takže velká bedna nepřipadá v úvahu. Třeba někdy zase seberu odvahu a zkusím něco s vidlema, ale teď nemám obsolutně potřebu něco takového dělat. Kašlu na poměr cena a výsledek v nějakém testu. Pro mě je důležité jak počítač funguje a nechci trávit čas nastavováním. Prostě sednu zapnu pracuji.
Ano, mas pravdu.Granny porno zatazuje M1 omnoho menej ako procaky od AMD.Uz ta nastastie u granny porna vetraky na AMD trapit nemusia. Teraz si drankas Karla v tichosti.
Zaujímal by ma ten AMD CPU, nastavenie PBO a chladič.
Výkonově to určitě pořešit půjde, ale malé, tiché a hezké s integrovaným zdrojem a minimální spotřebou to fakt nebude. Hodně štěstí, bude to trochu jako hledání jehly v kupce sena. A v tomhle případě silný elektromagnet nepomůže 🙂
Ak chces max vykon v malom objeme, minisforum uz ma nove ryzeny : https://store.minisforum.de/products/elite...70-mini-pcKazdopadne si nikomu nepovedal, ake mas poziadavky na vykon. Programovat sa da aj na 5W Raspberry Pi, Linux na tom bezi pekne. A na drvivu vacsinu programovacich nastrojov ti 16-jadro netreba.
výstřel od boku - co něco jako ASUS NUC 14 Pro+?https://www.alza.cz/asus-nuc-14-pr...464785.htma
něco takového, ale tenhle konkrétní je proti té mé stávající M1 Max výkonostně skok dolů. Ale už mi tu někdo odkázal s AMD Ryzen AI 9 HX, ten to splňuje. Každopádně díky.
Napřed bych si zjistil, jakou podporu má zamýšlená linuxová distribuce na konkrétním miniPC.Můžete se dostat do situace, kdy zjistíte, že daný linux na miniPC nejede uspokojivě (nejsou nutné ovladače atp...).Naproti tomu mě překvapujete, že už dopředu chcete alespoň 32GB paměti na poměry miniPC.... 🫠
nechce 32GB ale 32gb, což na poměry tak slabýho miniPC je akorát.
"něco na x64 architektuře" - architektura je spíš x86, ale Ok.. Mekaři no 🙂
A ty snad instaluješ Windows_x86 nebo Linux_x86 aaaaa néééébo máš všude instalace Windows_x64 / Linux_x64 ...
Spis se tomu rika x86-64. Na Linuxu tomu rikame AMD64.https://en.m.wikipedia.org/wiki/X86-64x64 je paskvil, ktery podle me vzniknul tim, ze to nekdo popletl, protoze nevedel, co ty znaky znamenaji.AMD64 je rozsirenim x86, za me je to zcela korektni oznaceni.
tak se to prostě označuje.. jsou to procesory založený na platformě x86.x64 je jen označení 64bit architektury a je jaksi zbytečný to uvádět, protože dneska je všechno 64bit a 32bit CPU se nevyrábí a 32 bit OS už nikdo neinstaluje až na výjímky..
x64 neoznačuje pořádně nic. To může být klidně ARM.A AMD64 (nebo IA64, AArch64 atd) není architektura ale instrukční sada.Pod architekturou procesoru si člověk představí spíš design a organizační strukturu než ISA. Je to docela vágní pojem, ale za mě se architektura mění významně častěji; třeba u Intelu to kdysi dávno bylo každou druhou generaci, a v současnosti AMD i Intel využívají dvě základní architektury pro jádra výkonná a plošně úsporná (P a E-Cores u Intelu, Zen a Zenc u AMD); ale instrukční sady mezi nimi jsou dost podobné nebo dokonce stejné.32bit CPU se vyrábí celkem běžně. Když pomineme MCU, tak je najdete třeba v síťových prvcích, kde na nich běží OS a starají se konfiguraci specializovaného hardware (typicky chytré switche), nebo ve vesmírných aplikacích. Vůbec bych se nedivil, kdyby se 32bit procesorů vyrobilo v roce 2024 mnohem více než 64 bit.
No a co ti na tom macu nevyhovuje? Linux nebo win nainstalujes do virtualu a programovat muzes v cem chces. K tomu vsechny vyhody macos - od time machine az po cloud.
No a také všechny nevýhody macos...
a ktoré to sú ? na macose bežia linux programy natívne už od verzie macos snow leopard,rovnako macos je už čistokrvný unix od verzia 10.6.3....že je uzavretý,ano pre toho,kto si nedokáže zdarma zaregistrovať svoje konto na apple developer stránke a nedostane sa k ničomu....
macOS je asi stejně uzavřený jako Linux nebo Windows a ani na to není potřeba developer účet.
za rok jsem se s tím nezžil. Nebo možná za měsíc, pak jsem tam dal Asahi a to je pořád řešit nějaké problémy, které bych na jiné architektuře neměl.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.