ahoj, po experimentování s RAID poli bychse chtěl zeptat, jestli se HDD disk může poškodit tak, že na první pohled není nic vidět (disk funguje, SMART status OK atd) ale při pokusu o čtení se přečte něco jiného než se tam zapsalo. Je to možné?Pokud ano, jak RAID pole zareaguje? Přečte data i z druhého disku, pozná že se liší, zahlásí chybu a označí celé pole za degradované? (To někdo naznačoval v odpovědi na předchozí dotaz.) Nebo si toho vůbec nevšimne a tiše vrátí chybná data?Hypotetická situace: mám diskové pole RAID 1, na které kdysi kdosi zapsal 2,5 TB dat. Pak ho na 5 let vypnul a umístil v ne zcela ideálních skladovacích podmínkách. Teď ho zase zapnul a chce vědět, jestli když NAS hlásí, že oba disky jsou OK, tak to taky znamená, že (A) se na to dá spolehnout a vše je v pořádku bez jediného bitu ztraceného, nebo jestli (B) se vlastně neví, jestli je to OK, dokud se všechna data nezkusí číst, a nebo (C) i když se je podaří všechna přečíst, tak to stejně ještě nezaručuje,… že jsou v pořádku, protože to mohlo tiše přečíst blbost a nevšimnout si toho.Mám tak nějak podezření, že (C) je správně.A předem díky za odkazy na zdroje informací v odpovědi,děkuji//Paranoia už je vyřešena? https://www.zive.cz/poradna/udaje-...tanswers=1 Moderátor// Ukázat celý příspěvek
Zalezi na tom, jestli mas pokrocily SW...md-array bez dm-verity proste precte blbostHW raidy taky propusti blbost.ZFS/BTRFS kontroluje kontrolni soucty, takze pozna kdyz disk plive nesmysly.A ano, disky jsou nespolehlive a obcas se stane, ze vraci kraviny.
Na hypotetickou otázku je odpověď B, ikdyž možná i C.Magnetický zápis na HDD je chybový, ale výrobci na to mysleli a je využíván CRC kód. Ten kromě samotných dat zapisuje i kontrolní bity. Pomocí nich lze jednak zjistit že došlo k chybě a když je to malá chyba, tak jí lze i opravit a přečíst data korektně. Jen je tu ještě problém CRC kódů, že když nastane hodně velká chyba tak může dojít k jakému si přeskočení do jiného korektního stavu. Tj vše se bude tvářit OK, jen přečteš zcela jiná data. Takže možná je i ta varianta C, jen je to hodně málo pravděpodobné. A pokud budeš číst těch 2.5TB dat, tak je celkem nemožné, aby byla všude ta velká chyba, že se na nic nepřijde a přitom přečteš jiná data. To už máš větší šanci že v jeden okamžik vyhraješ ve sportce a ještě tě zabije meteorit.
Neni to primo odpoved na otazku, ale pokud nekdo nekam vedome uklada data na delsi dobu, je vhodne udelat checksum souboru (SHA1 apod). a ulozit to bud na stejny disk, nebo na jine uloziste (kde to po letech clovek najde, az to bude potrebovat).Pak se da vzdy spolehlive overit, jestli jsou ulozena data pri dalsim cteni v poradku.
Praktická situace - přinesl jsem disk ze sklepa. Ukazovaly se špatné názvy souborů. Jak disk postupně rozmrzal, tak se názvy postupně opravovaly. Takže souhlasím s možností c). Ale nebyl to NAS.
S IBM DeathStar se mi to stalo. Data se na disku měnila, asi tak za 3 týdny od uložení, bez závad četla a šla do záloh. Tím jsem přišel o všechny texty.A co dělalo CRC a proč to disk nedopočítal samoopravným kódem, je mi dodneška záhadou.Výjimka potvrdila pravidlo.Takže pokud NAS hlásí, že data jsou v pořádku, tak se ti vadná data ze zdrojového disku mohla překopírovat na cílový. A pak máš oba disky jako OK.Já bych to nepodceňoval. Vždy ve střehu! Opatrnost, ostražitost a podezřívanost je zcela na místě. Já ti rozumím!
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.