Mi.Chal
14. 4. 2025 • 22:49

>> Vzhledem k tehdejší velikosti pevných disků (většinou menších jak 640 MB na běžném CD) se ani nedaly zvukové CD snadno převádět do úspornějšího formátu MP3. K MP3 souborům se nedalo dostat snadno na jednom místě. Napster to vyřešil.
.
To bych neřekl, daly se vyrábět MP3 přímo z audio CD, takže toho místa potřeba tolik nebylo. Dat pak byla desetina, takže to CD nějakých 60-70MB. A to se dalo případně vypálit a dát tak na jedno CD víc...

Marcel Benček
Marcel Benček
14. 4. 2025 • 19:13
Jamil
14. 4. 2025 • 13:58

Ak vynájdem perpetuum mobile, ktorý dá ľudstvu nekonečné množstvo energie, vynájdem liek na všetky choroby ľudstva, dám si vynález za poplatok patentovať a budem 20 rokov platiť udržiavacie poplatky, ochrana patentom bude platná 20 rokov od dátumu podania prihlášky.
Ak natočím film, naspievam hit, tak autorské práva na dielo, vrátane hudby, trvajú počas života autora a ešte 70 rokov po jeho smrti.
Nikto nepracuje zadarmo, ale nesúlad medzi dĺžkou ochrany za patent a autorské dielo je do neba volajúci.

Robert Král
14. 4. 2025 • 12:14

Napster pamatuju, to to letí 25 let! Dokonce si pamatuju, že jsem kupoval noviny o počítačích, které se tiskly na takový papír jako Rudé právo.

Roman Langer (RomanL)
14. 4. 2025 • 10:15

Á, zase propagace mafiánských a zlodějských autorských svazů. 🤬

radon
14. 4. 2025 • 10:08

nejlepší byl stejně začátek devadesátek, to jste se ještě včera brodili Ostravicí abyste utekli s třemi elpíčky v igelitce z burzy před policajty a "den na to" jste s kamarádem navštívili pohodlně půjčovnu CDček, ráj každého audiofila a s každý s pěti kousky zamířili s kazeťákem pod paží ke kamarádovi abyste paralelně na hrávali na kazeťák s chromdioxidkou v Dolby B to, co bylo "ještě včera" nedostupné. Zlaté časy ve Spessartu. Teď už je to nuda ... 😀

Libor Žák
14. 4. 2025 • 9:08

S ochranou tvůrce rozhodně souhlasím, ale současný model je těžce mafiánský. Veškerý elektronický obsah je buď stejně drahý, nebo jen o málo levnější, než fyzické nosiče. Netýká se jen hudby, ale i knih, filmů atd. Fyzický nosič mohl kdokoliv komukoliv věnovat, prodat, nebo si dělat záložní kopie (poslední bod tuším u nás stále možný je, jinde často ne). Elektronická verze vlastně stále patří prodejci a vy máte koupenou jen licenci na její osobní použití, nesmíte s ní nakládat jako se svým majetkem.
Navíc do ceny fyzického nosiče jsou promítnuty, výrobní a distribuční náklady pro fyzický nosič, plus rozumná marže pro prodejce. Elektronická distribuce na druhou stranu jen donekonečna prodává tu stejnou kopii bez jakýchkoliv nákladů na výrobu nosiče a distribuci. Kromě toho jsou autorská práva často vymáhána i na úkor nezávislých tvůrců. Důkazní břemeno je na tom, kdo hudbu reprodukuje, aby dokázal, že kromě nezávislé tvorby nepouští nic jiného a to se dokazuje dost těžko. Došlo to tak daleko, že si v obchodě bez výpalného nemůžete pustit svou zakoupenou zbírku a legislativa se tváří, jako byste tam pořádali koncert, v doslovném pojetí, byste ani nemohli zabrnkat cizí songy na kytaru. Spousta tvorby se oficiálními kanály u nás ani koupit nedá.
Takže ano, ochrana tvůrců je důležitá, ale mnohem, mnohem, mnohem víc se celý kšeft točí kolem ochrany nezasloužených zisků obchodníků a studií a na práva zákazníka se z vysoka kašle. Tím nijak neobhajuji pirátské šíření hudby, ale za určitých okolností ho chápu. Hudební trh rozhodně nezchudl i když je s námi pirátění už dobře čtvrt století, právě naopak.

Názor byl 1× upraven, naposled 14. 4. 2025 09:09

voltaren
14. 4. 2025 • 5:39

Wau, skvelá diskusia 😃 Morálka (u väčšiny) ľudí bola vždy na bode mrazu 😃 Inak, mnohí "piráti" ani netušia, že okrem pochybnej kvality si s hudbou sťahujú aj spyware, malware... 😃 Tak vám treba, keď ste blbí (ha-ha). 3,2,1, včul mínuskujte 😃

Pindulin
13. 4. 2025 • 23:15

V clanku je podle me chyba. Drive lide Metallicu vnimali jako toho spatneho a vnimali by ji i dnes. Autorstvi je podle me nesporne, nicmene volne sireni dila neni zlocin. To jsou dve uplne jine roviny.
Cely tenhle hudebni a filmovy prumysl je strasne zaostaly. Jen bezte do kina a stale tam vidite pred filmem upozorneni, aby lide nenahravali filmy a clanky o pokutách z roku 2009. Tihle zaostali dinosauri to proste porad nechapou… Napster byl jen vyusteni jejich neschopnosti

Zutro Morrison
Zutro Morrison
13. 4. 2025 • 22:43

Je to těžká věc. Proto radím stahujte všechno a neplaťte. 🤔😂 Tak jako kdysi.

Jan M
Jan M
13. 4. 2025 • 18:09

Nejsem tak starý abych to pamatoval, mohl by mi prosim někdo z pamětníků říct jak kolem roku 2000 fungoval v Česku legální nákup zahraničních CD? Myslím těch které jsou určené jen pro jednu zemi, třeba francouzské popové zpěvačky. Dnes máme Amazon a další internetové obchody s doručením do celého světa, ale to tehdy myslím ještě nebylo. Jen přemýšlím jestli se taková hudba vůbec dala legálně sehnat když jsem neměl v zemi původu někoho známého.

Pavel Němec (Pavelnem2)
13. 4. 2025 • 16:43

Trochu matoucí je ta část o pevných discích menších než 640 MB. Bavíme se o roce 1999?

dim0n
13. 4. 2025 • 16:18

To byl ten moment kdy Metallica pro me skoncila a Dre byl pekna nula, protoze ten soudil nejen Napster, ale i skoly, kde studaci Napster pouzivali... btw metallica taky chtela soudit skoly, ale stahli to, i tak jim to bylo prd platny, diky nim vznikly torrent, the pirate bay a spustili lavinu, co uz nikdo nikdy nezastavi, dokud se nevrati totalni kontrola nad vsim... komunismus 2.0 😉

Jozef Remen
Jozef Remen
13. 4. 2025 • 15:23

A nutné dodať, že s prvým uceleným riešením prišiel až Apple s iPodom a iTunes+iTunes store.

Nedos.
13. 4. 2025 • 15:18

Tady máme jinýho šulina. Jistej Janda, velký propagátor výpalnýho ve formě OSA.

Určitě si přečtěte

Články odjinud