PHP uspělo díky své jednoduchosti, otevřenosti, široké dostupnosti a schopnosti rychle reagovat na potřeby webového vývoje. Postupně se vyvinulo v jeden z nejdominantnějších jazyků pro tvorbu webových aplikací.
Známý skriptovací jazyk PHP (PHP: Hypertext Preprocessor, původně Personal Home Page) se dožívá kulatého výročí. Jeho první verze byla zveřejněna 8. června 1995, tedy před 30 lety.
Jeho autorem byl Rasmus Lerdorf pocházející z Grónska, který vyvinul první dvě verze jazyka (PHP/FI a PHP/FI 2.0). V roce 2003 jej magazín americké univerzity MIT jmenoval jedním ze stovky nejvýznamnějších inovátorů ve věku pod 35 let.
Později pracoval pro společnost Yahoo a činil se i na půdě startupů. Na PHP však nezanevřel a podílel se i na jeho dalším vývoji, ve kterém pokračovali Andi Gutmans a Zeev Suraski.
Start bez velkých ambicí
PHP vznikalo v roce 1994 v programovacím jazyce Perl, později se přepsalo do jazyka C a bezplatně zveřejnilo v průběhu následujícího roku pod názvem Personal Home Page Tools.
Původním záměrem Lerdorfa nebylo vytvoření samostatného programovacího jazyka, přesto jej dnes využívá téměř 80 % všech internetových stránek a běží na něm značné množství firemního softwaru.
Verze PHP 1.0 nabízela jen malou část dnešních možností a byla navržena jen jako několik samostatných skriptů v již existujících jazycích. Mezi podporované funkce patřila implementace knihy návštěv, počítadla denní a celkové návštěvnosti, zobrazení data poslední návštěvy, blokování přístupu uživatelům na základě jejich domény či snazší práce s logy.